Text: Kate Dargaw
Ilustrace: Tomáš Řízek
Překlad: Pavlína Krámská
Tato sbírka obsahuje tři nejznámější tchajwanské domorodé příběhy. Každá ze tří částí této obrázkové knihy představuje jeden domorodý kmen: Amei (Vyjící příšery), Lukai (Lukai perla) a Atayal (Sestřelte slunce).
Tchajwanští domorodci jsou známí svými pěveckými a tanečními dovednostmi. Mají přirozený smysl pro rytmus. Ukazujeme knihou světu jejich odlišnou místní kulturu a legendy prostřednictvím s jemnými ovšem ostře barevnými ilustracemi.
Každá generace si zaslouží svou vlastní verzi klasických legend v moderním stylu. To byl důvod vzniku textů i ilustrací k této knize.
Před pár lety byly ilustrace k této knize vystaveny na samostatné výstavě ilustrátora knihy v Krajské vědecké knihovně v Liberci.
V roce 2018 obrázková kniha "Sestřelte Slunce" vynikla v konkurenci téměř tisícovky tchajwanských obrázkových knih pro děti a mládež. Ministerstvo kultury Tchaj-wanu ji vybralo mezi 40 titulů doporučených k mimoškolní četbě pro studenty základních a středních škol.
velikost 23 x 23 cm, 86 stran
Kate Dargaw (劉嘉路)
Kromě psaní příběhů se věnuje též překladatelské práci. Její překladová tvorba je většinou charakterizována překlady romány pro mládež. Pro tchajwanská nakladatelství bylo vydáno v jejím překladu téměř dvacet obrázkových knih a třicet románů pro mládež. Kromě seznamování kvalitních zahraničních děl pro tchajwanské čtenáře, spolupracuje také s vydavatelstvími na překladech románů pro mládež do angličtiny a jejich uvádění do zahraničí, například 24 příběhů buddhistických mistrů (24本佛教大師的中英對照系列故事).
Tomáš Řízek (湯瑪士.瑞杰可)
V letech 1984 - 1988 formoval svůj výtvarný názor pod vedením malíře a grafika Jaroslava J. Králíka a kopírováním gotických madon. Jeho zájem se postupem času přesunul také k ilustracím pro děti a mládež.
Dosud ilustroval více jak sedmdesát knižních titulů, převážně pro děti a mládež.
V oblasti dětské knižní tvorby spolupracuje s nakladatelstvími jako např.: ACME Cultural Enterprise Co. Ltd., Grimm Press Taiwan, Bohem Press, Gründ, Albatros Media a Mi:Lù Publishing.
Získal několik významných ocenění: "Italská cena Hanse Christiana Andersena", „Premio di Alpe Appuane“, „Zlatá stuha“, SUK, „Oshima museum of picture book“, „Stříbrná medaile Jana Masaryka“.
Věnuje se užité i volné tvorbě.
Nedílnou součástí jeho práce jsou jeho pedagogické aktivity v České republice, Hong Kongu a na Tchajwanu. (zejména na Chinese Culture University v Taipei)
Je zastoupen v soukromých sbírkách v České republice, Velké Británii, Německu, Švýcarsku, Itálii, Číně a Tchaj-wanu.
člen Klubu ilustrátorů dětské knihy (Česká republika), člen Society of Children's Book Writers and Illustrators -Taiwan
V posledních letech žije střídavě v České republice a na Tchaj-wanu.