Železná ryba v Hualienu

Moje setkání s tchajwanským spisovatelem Liao Chung-ťim

Je večer. Čekám s asistentkou Maggie u čaje v hotelové restauraci. Čekáme na spisovatele, rybáře, ochránce přírody a dobrodruha v jedné osobě.

Zvenku zaznívají neustávající zvuky lodních jeřábů v přístavním doku, tam kdesi dole pod srázem za silnicí.

Je tma a měsíc vytváří svůj odraz v černé hladině moře a rozplývá se až k horizontu. Světla na lodi vykládající svůj náklad připomínají fantaskní objekt z jiného světa.

Přichází skromný, milý, mlčenlivý pán, asi mého věku. Bavíme se o životě, o moři a o přírodě. Jeho vyprávění je plné skromnosti. Jako když to jsou vše samozřejmé věci. Respektuje vyšší řád všech věcí, které se odehrávají.

Domlouváme podrobnosti programu pro knižní veletrh TIBE. On bude hostem naší akci pro čtenáře. (pozn. - knižní veletrh TIBE byl následně zrušen z důvodu COVID 19).

Vyměňujeme si knihy. Přinesl několik nových knih. („Plovoucí ostrov“ připravujeme k brzkému vydání v českém jazyce – vyjde v říjnu t.r.)

Osmělím se a vyprávím svoji příhodu, kdy jsem se nezkušený vydal na surf na moře a nemohl se pak vrátit zpět ke břehu a byl jsem unášen stále dále na otevřené moře.

Cítil jsem jeho porozumění pro situaci, když mi vyprávěl svoji obdobnou příhodu, která se mu stala na otevřeném moři na kajaku u Kaohsiungu. Také nemohl zpátky. Mořské proudy jsou někdy velmi silné a zrádné (základním společným řešením pro obě situace bylo „nepropadnou panice“).

Z jeho knihy „Rybáři“ mne asi nejvíce oslovila povídka „Železná ryba“. Povídka o krutosti i lásce a zároveň plná smíření. Romeo a Julie z rybí říše musí dojmout snad každého.

Texty Liao Chung-ťiho patří k textům, které mám velmi rád. Jsou mi blízké. Hovoří o přírodě i o tvrdé práci a životě rybářů.

Texty autorů, které vydáváme mne vždy posunou v chápání toho, s čím jsem se na Tchajwanu setkal. Ať již v dávné nebo nedávné minulosti. Obraz vždy zapadne a zřetězí se do dalších souvislostí.  Navíc kreslením nebo malováním ilustrací si texty správně „prožiji“.

Pevně doufám, že dojde i na domluvený společný výlet na moře.

16.7.2021