Před pár dny jsem byl mile zaskočen tím, že mé ilustrace byly vybrány mezi vítěze soutěže ilustrátorů v italské Bologni. V soutěži kromě mne uspělo dalších 78 výtvarníků z celého světa.

Příběh k mým postavičkám mi napsala oceňovaná tchajwanská autorka Julia Liu.

V lese plném krásných zvířat žije tichý obr-Pippi. I když má obrovské tělo, díky jeho šedé a matné srsti vypadá Pippi jako kámen u cesty. Setká se s nelétavým ptákem – Chichi. Zrodí se přátelství, ale Chichi se předtím musí naučit oceňovat kvality druhých.

První postavu Pippi jsem namaloval poprvé před mnoha lety. Jako velký obraz. A tato postava se mi v mé práci (a k mé velké radosti) vracela neustále znovu a znovu, až jsem se rozhodl, že o ní musím udělat obrázkovou knihu. Takže teď věřím, že tato postava Pippi je velice působivá. A nejen pro mě. Když oslovila společně s kamarádem Chichi porotu.

Ilustrace mezi vítězné vybrala pětičlenná porota, v níž zasedl italský vydavatel dětských a uměleckých publikací Marco Ghidelli. Dalšími členy byli korejský vydavatel, spisovatel, ilustrátor a grafický designer Lee Ho-baek, čínská nakladatelka Xiaoyan Huang z Everafter Books a mnoha cenami ověnčený norský ilustrátor Øyvind Torseter.

  1. ročník výstavy ilustrací se bude konat od 8. do 11. dubna 2024 v italské Bologni.

Knižní veletrh a festival v Bologni se pravidelně koná od roku 1963 a patří k nejsledovanějším událostem literárního světa. Jeho součástí je výstava ilustrace, která z Itálie putuje po celém světě.

Mezi prvními destinacemi letos budou Japonsko, Korea a Čína. Katalog výstavy je navíc celosvětově distribuován v anglické, čínské, italské, japonské a korejské verzi.

Porota vybírala z 3520 výtvarníků z 81 zemí, jak uvádí oficiální web soutěže ilustrátorů  https://www.bolognachildrensbookfair.com/en/focus-on/illustrators/the-illustrators-exhibition/7940.html